دانشگاه علامه طباطبائی برگزار کننده دوره‌ های mba ،dba postdba و کوتاه مدت
دانشگاه علامه طباطبائی برگزار کننده دوره‌ های mba ،dba postdba و کوتاه مدت

دوره MBA

دانشگاه علامه طباطبائی در یک نگاه

MBA

Master of Business Administration

مدت دوره
یکسال(300ساعت)
نحوه برگزاری
حضوری و آنلاین
روز‌ برگزاری
پنجشنبه‌ها ۰۸:۳۰ الی ۱۷:۳۰
شرایط پرداخت
نقد و اقساط
گواهینامه پایان دوره
اعطای مدرک گواهینامه پایان دوره MBA از سوی مرکز آموزش‌های تخصصی آزاد و مهارت‌افزایی دانشگاه علامه طباطبایی،
مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

فهرست مطالب دوره MBA

معرفی دوره MBA دانشگاه علامه طباطبائی

در دنیای رقابتی امروز، تحولات روز افزون در حوزه های مختلف مدیریت، موجب شده تا شرکت های موفق در صنایع مختلف به دنبال کارکنان و مدیرانی، با دانش و تخصص بیشتر و عمیق‌تری باشند. یکی از راهکارهای توسعه تخصصی کارکنان، حضور در دوره MBA است.

شرکت در دوره ام بی ای موجب می‌شود تا شما در هر جایگاه شغلی، به عنوان نیرویی قوی و مؤثر در سازمان‌ شناخته شوید. دوره MBA یا همان دوره مدیریت کسب و کار (Master of Business Administration)به شما این امکان را می‌دهد که مهارت‌های لازم برای انجام بهتر امور مدیریتی و تصمیم‌گیری‌های استراتژیک  را بدست آورید و به عنوان یک متخصص در عرصه کسب و کار، در مسیر موفقیت خود و کسب و کارتان پیشرفت کنید.

این دوره در مرکز آموزش های تخصصی آزاد و مهارت افزایی دانشگاه علامه طباطبائی به گونه‌ای طراحی شده است تا کلیه مهارت‌های لازم و کاربردی را برای حل مسئله‌ها و برطرف کردن چالش‌های فعلی و تحلیل روندها و شرایط آینده در اختیار فراگیران قرار دهد.

دوره مدیریت کسب و کار MBA دانشگاه علامه طباطبائی
اهداف کلی دوره MBA

از جمله دلایلی که شرکت در دوره MBA را به یک ضرورت برای تقریبا تمامی افراد بدل ساخته، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

محتوا و نقشه راه دوره MBA

دوره mba دانشگاه علامه طباطبایی طی یکسال، در قالب 300 ساعت آموزشی و در دو بخش دروس عمومی و دروس تخصصی  به شرح زیر برگزار می‌گردد:

دروس عمومی دوره MBA
سرفصل‌های عمومی
ساعات
مبانی مدیریت
24
اصول و مفاهیم اقتصاد
20
رفتار سازمانی
20
اصول و فنون مذاکره
20
اصول مدیریت و مبانی سازمان
20
اصول بازاریابی
20
مدیریت منابع انسانی
20
مهارت های مالی برای مدیران غیر مالی
20
مدل کسب و کار
16
اهداف دروس عمومی دوره MBA
مبانی مدیریت (Principles of Management)

در این درس آشنایی اولیه با اصول و مبانی مدیریت صورت می‌گیرد که از جمله آن می‌توان به قدرت و سیاست، رهبری، اصول تصمیم‌گیری برای مدیران، نفوذ سازمانی، طراحی سازمان و آشنایی با تحول سازمانی اشاره کرد. فارغ از جنبه‌های تئوری آشنایی با روش‌های به کار گرفته شده توسط مدیران و سازمان‌های موفق نیز از دیگر جنبه‌های این درس است. اصول فراگیر و قابل‌تعمیمی که یادگرفتن آن به‌صورت غیرآموزشی نیاز به سال‌ها تجربه دارد.

اصول و مفاهیم اقتصاد (of Economics Principles)
 1. هدف از این درس آَشنایی با مفاهیم مختلف اقتصادی اعم از خرد و کلان است. در این درس یاد می‌گیرید که:

  نظام‌های مختلف اقتصادی چیست؟

  قانون عرضه و تقاضا چگونه بر بازار تأثیر می‌گذارد؟

  رفتارهای مالی مصرف‌کنندگان چگونه تحلیل می‌شود؟

  مفاهیمی چون مطلوبیت و کشش چگونه در بازارهای مختلف ارزیابی می‌شوند؟

  این درس می‌تواند راهگشای فهم وضعیت اقتصادی موجود ایران و جهان باشد تا سازمان‌ها و شرکت‌های تحت اختیار مدیران، کم‌ترین آسیب ممکن را از شرایط اقتصادی ببینند و بتوانند بیشترین سود ممکن را در این محیط پیچیده و تغییرپذیر نصیب شرکت و سازمان خود کنند.

رفتار سازمانی (Organizational Behavior)

این درس در سه سطح فردی، گروهی و سازمانی به چرایی و علت نمود هر رفتار می‌پردازد. ابتدا با ادراک انسانی و عوامل مؤثر بر آن و خطاهای احتمالی آن که بر حوزه‌های مختلف شرکت یا سازمان تأثیر می‌گذارد (استخدام، ارزیابی عملکرد، جبران خدمات، مسئولیت و…) آشنا شده و سپس با تفاوت‌های فردی، فرایند یادگیری، فرایند اصلاح رفتار و هدف‌گذاری آشنا می‌شویم. از جمله ابعاد مهم دیگر این درس می‌توان به نحوه انگیزش و مدل‌های مختلف آن و کاربردهایش در سازمان اشاره کرد. رهبری، ارتباطات و حل تعارض نیز از دیگر عناوین حوزه‌های مورد بررسی خواهد بود.

اصول و فنون مذاکره (Principles and Techniques of Negotiation)

دنیای امروز دنیای ارتباطات است. چه در سازمان چه خارج از سازمان و چه در سطح بین‌الملل ما مجبور به مذاکره‌ایم. اما همیشه این ابزارهای سخت نیستند که شرایط مذاکره را تعیین می‌کنند. یکی از ابزارهای مذاکره که نقش بسزایی در تعین نتیجه دارد دانش مذاکره است. در این درس شما با مبانی مذاکره، قوانین کلی حاکم بر آن، مدیریت تنش، انواع مدل‌های مذاکره، مهارت‌های ارتباطی فردی، سازمانی و بین سازمانی، تأثیرات فرهنگ و سیاست بر مذاکره، ابزارهای نوین مذاکره و مروری بر برخی مطالعات موردی مذاکره در ایران آشنا می‌شود. همچنین بررسی نحوه تنظیم قراردادها نیز از جمله اهداف اصلی این درس می‌باشد.

اصول مدیریت و مبانی سازمان

در این درس آشنایی اولیه با اصول و مبانی مدیریت صورت می‌گیرد که از جمله آن می‌توان به قدرت و سیاست، رهبری، اصول تصمیم‌گیری برای مدیران، نفوذ سازمانی، طراحی سازمان و آشنایی با تحول سازمانی اشاره کرد. فارغ از جنبه‌های تئوری آشنایی با روش‌های به کار گرفته شده توسط مدیران و سازمان‌های موفق نیز از دیگر جنبه‌های این درس است. اصول فراگیر و قابل‌تعمیمی که یادگرفتن آن به‌صورت غیرآموزشی نیاز به سال‌ها تجربه دارد.

اصول بازاریابی (Principles of Marketing)

برای افزایش سود شرکت‌ها روش‌های گوناگونی پیشنهاد می‌شود از پیداکردن بازار جدید، حذف یا ادغام رقبا و غیره، اما احتمالاً بتوانید حدس بزنید کدام راه‌حل از میان سایر راه‌حل‌ها، کم‌هزینه‌تر است و ریسک کم‌تری را به شرکت یا سازمان شما تحمیل می‌کند، از مهم‌ترین عناوینی که ذیل این درس خواهید آموخت می‌توان به مبانی و اصول بازاریابی و مدیریت بازار، بازارشناسی، تحقیقات بازار، مدیریت اطلاعات بازاریابی، بازارهای مصرفی و رفتار خرید مصرف‌کننده، تقسیم بازار و انتخاب بازار هدف، جایگاه‌یابی شرکت و محصول، طراحی استراتژی مشتری‌مدار، ارزش، توسعه محصول جدید و استراتژی‌های منحنی عمر محصول و… اشاره کرد.

مدیریت منابع انسانی (Human Resources Management)
 1. امروزه دارایی شرکت‌ها به ترازنامه مالی آن‌ها در انتهای سال محدود نمی‌شود. کارکنان مستقیم و غیرمستقیم و حتی مشتریان شرکت نیز از جمله منابع سازمان هستند. در این درس بیشتر با مدیریت کارکنان شرکت آشنا خواهیم شد. می‌آموزیم که:

  چرا جایگاهی که سابقاً به‌عنوان امور اداری شناخته می‌شد دیگر جوابگوی نیازهای سازمان نیست؟

  نقش‌های نوین مدیریت منابع انسانی و چالش‌های منابع انسانی در هزاره جدید چیست؟

  مدیریت استراتژیک منابع انسانی چگونه است؟

  تحلیل مشاغل چگونه انجام می‌شود و انواع مدل‌های آن چیست؟

  چه نکات کلیدی در مصاحبه‌های شغلی باید رعایت شود؟

  آزمون‌های شخصیت پرسنل چیست؟

  جامعه‌پذیری کارکنان چگونه صورت می‌پذیرد؟

  و در نهایت با برخی قوانین این حوزه و مدیریت مسیر پیشرفت شغلی و سیستم جانشین‌پروری آشنا خواهیم شد.

مهارت مالی برای مدیران غیرمالی (Financial Skills for Non-Financial Managers)

در این درس با اصول کلیدی مهارت‌های مالی آَشنا خواهید شد و قادر خواهید بود تا آن را در دنیای واقعی به کار ببرید. از دریچه این درس می‌توانید با حدود 9 مهارتی که یاد می‌گیرید، از مسائل پایه‌ای تا اعمال آنالیزهای مالی و نسبت‌ها در تصمیم‌گیری‌ها، گلیم خود را در مسائل مالی از آب بکشید. از جمله عناوینی که ذیل این بخش می‌آموزید می‌توان به آشنایی با اصطلاحات مالی و زبان متون مربوط به این حوزه، یادگرفتن چگونگی و زمان استفاده از اصطلاحات و تکنیک‌های مالی و تجزیه‌ و تحلیل، تشخیص استراتژی سازمانی و اهداف مالی و استفاده از اعداد به بهترین نحو برای اتخاذ تصمیمات آگاهانه اشاره کرد.

مدل کسب‌وکار (Business Model)

در این درس خواهید آموخت در کسب‌وکار شما چه چیزی ارزش‌آفرین است؟ چگونه این ارزش به جریان درآمد تبدیل می‌شود؟ و چگونه می‌توان این جریان را پایدار نگه داشت؟ در ذیل این مبحث مروری بر تحلیل بازار، برنامه‌ریزی جذب سرمایه و به‌کارگیری درآمد و اعتبار در توسعه فعالیت‌های کسب‌وکار، شیوه‌های تأمین مالی موفق، دسته‌بندی‌های موجود کسب‌وکارها، تفاوت‌های کسب‌وکار خدماتی و تولیدی، عوامل حیاتی موفقیت و شکست کسب‌وکارها و مروری بر تجربیات موفق سازمان‌ها نیز خواهیم داشت. بعد از گذراندن این درس شما خواهید توانست مدل‌های کسب‌وکار را تدوین و یا ارزیابی کنید.

سرفصل‌های تخصصی دوره MBA
سرفصل‌های تخصصی
ساعات
تحول دیجیتال
20
مدیریت تحول سازمانی
20
مدیریت فروش
20
مدیریت برند
20
مدیریت ریسک شرکتی
20
کارگاه و سمینار
20
اهداف دروس تخصصی دوره MBA
تحول دیجیتال (Digital Transformation)

جهان کسب‌وکار، انقلاب‌های مختلفی را پشت سر گذاشته است، از انقلاب صنعتی گرفته تا پیدایش اینترنت. در مطالعه روند ظهور و افول کسب‌وکارهای مختلف همواره توجه شرکت‌ها و سازمان‌ها به فناوری‌های نو یکی از عوامل اصلی پایداری آن‌ها بوده است. در دنیای دیجیتال اداره کسب‌وکار به شیوه‌های سنتی برابر با عقب افتادن از رقبای جوان‌تر است. تجربه پاندمی کرونا اهمیت این موضوع را بار دیگر به ما یادآوری کرد. در ذیل این سرفصل خواهیم آموخت چگونه فرایندهای درون‌سازمانی و بیرون سازمانی را به‌وسیله امکانات دیجیتالی بهبود ببخشیم؟ چگونه برای این امر برنامه‌ریزی کنیم؟ و همچنین با ارزش‌های اطلاعات آشنا خواهیم شد

مدیریت تحول سازمانی (Organizational Evolution Management)

مزیت استراتژیک یک سازمان یا شرکت تجاری معمولاً نیمه‌عمر دارد و به‌مرور کم و کم‌تر می‌شود. برنامه‌ریزی استراتژیک باید سلسله تغییرها و ایده‌های جدید تضمین شده‌ای را به همراه داشته باشد تا مزیت نسبی جدیدی را برای سازمان به همراه داشته باشد در این درس خواهیم آموخت چگونه استراتژی باید بر فرایندهای اولیه و تصمیم‌ساز در مدیریت محصول، بازاریابی و مسائل مالی سیطره داشته باشد و در تک‌تک سلول‌های سازمان نفوذ کند تا تغییرات برنامه‌ریزی‌شده را به اجرا در آورد.

مدیریت فروش (Sales Management)

از جمله ابزارهای مورد نیاز سازمان و شرکت‌ها، آشنایی با فروش و مدیریت فروش است. ساخت انواع روش‌ها، تکنیک‌ها، نکات و پیچیدگی‌های طراحی و مدیریت فروش و خدمات پس از آن بسیار حائز اهمیت است. در این درس با نقش فروش در فرایند بازاریابی، فروش حرفه‌ای، خدمات پس از فروش (گارانتی، وارانتی و…)، هدف‌گذاری فروش فردی، تکنیک‌های فروش تیمی، اعتبارسنجی مذاکرات فروش، بسترهای مختلف فروش (اعم از الکترونیک، بین سازمانی، درون‌سازمانی، دانش‌بنیان، خدماتی و…)، سیستم‌های انگیزشی در فروش و خدمات پس از فروش، ارزیابی و بررسی بودجه‌بندی در فروش و خدمات پس از آن و ملاحظات قانونی و… بیشتر آشنا خواهیم شد

مدیریت برند (Brand Management)

خوش‌نامی و اعتبار در بازار، سنتی است که در گذشتگان خود دیده و شنیده‌ام. دنیای جدید نیز از این موضوع بی‌بهره نیست اما، این موضوع هم مانند بسیاری دیگر از موضوعات نیاز به برنامه‌ریزی و اجرای حرفه‌ای دارد. در این درس با روش‌های نوین مدیریت برند آشنا می‌شویم، موضوعاتی که ذیل این مبحث خواهیم آموخت شامل آشنایی با مفاهیم مرتبط (سفیر برند، شخصیت برند، رفتار سازمانی مبتنی بر برند …)، اصول و مبانی شناخت ایجاد و اصلاح برند، مدیریت ارتباطات یکپارچه برند، مدل‌های مدیریت ارتباطات برند و برخی مطالعات موردی خواهد بود. همچنین مروری بر برندسازی و چالش‌ها و فرصت‌های مدیریت برند در ایران خواهیم داشت.

مدیریت ریسک (Risk Management)

آشنایی با ریسک و برنامه‌ریزی برای انواع آن یکی از مباحث مهم مدیریت و به‌خصوص مدیریت مالی است. شما در این درس با فرایندهای ریسک و مدیریت ریسک در حوزه‌های مختلف آشنا خواهید شد، قادر خواهید بود در زمینه شناسایی ریسک پیش‌دستانه عمل کنید. بخشی از سرفصل‌های تعریف در ذیل این عنوان عبارت‌اند از آشنایی با ریسک و مبانی آن، مبانی مدیریت ریسک، ریسک تهدید یا فرصت؟ فرایندهای مدیریت ریسک، تکنیک‌های شناسایی ریسک و استراتژی‌های مناسب برای پاسخ به ریسک و اولویت‌بندی آن‌ها، بررسی عوامل مختلف ریسک، مدیریت ریسک و مدیریت مالی و بیمه، مدیریت ریسک در شرایط بحران و آشنایی با استانداردهای مدیریت ریسک.

نمونه گواهینامه دوره MBA

در پایان این دوره تخصصی، دانش‌پذیران گواهینامه‌ای معتبر از دانشگاه علامه طباطبائی دریافت می‌کنند. این گواهینامه به عنوان یک ابزار معتبر و قابل استناد، آمادگی شما را برای مواجهه با چالش‌های کاری اثبات می‌کند.

ویژگی‌های برجسته گواهینامه:

 • تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

  این اطمینان را به شما می‌دهد که دوره و گواهینامه مطابق با استانداردهای علمی و آموزشی کشور است.

 • قابل ترجمه و تایید از وزارت امور خارجه و وزارت دادگستری

  این ویژگی امکان استفاده از گواهینامه در خارج از کشور را نیز فراهم می‌کند.

 • دارای کد رهگیری و امکان استعلام

  شما می‌توانید به راحتی از دانشگاه علامه گواهینامه خود را استعلام کنید، این یک ضمانت از اعتبار گواهینامه است.

گواهینامه دوره mba دانشگاه علامه طباطبائی

با دریافت این گواهینامه، شما نه تنها مهارت‌ها و دانش لازم برای پیشرفت در حرفه‌ی خود را نشان می‌دهید، بلکه یک گام بزرگ به سمت ایجاد یک پروفایل حرفه‌ای قوی برداشته‌اید.

دانشگاه علامه طباطبائی با افتخار شما را به عنوان یکی از دانش‌آموختگان ارزشمند خود معرفی می‌کند.

مخاطبان دوره MBA

مخاطبان دوره‌های MBA اغلب از پس‌زمینه‌ها و تجربیات متفاوتی برخوردارند، اما همگان با یک هدف مشترک جمع شده‌اند:

تکامل در عرصه مدیریتی و کسب و کار. از مدیران طرح‌های جدید تا کارآفرینان نوپا و حتی متخصصان فنی، هر کدام به دنبال مهارت‌ها و دانشی هستند که می‌توانند آنها را به یک سطح بالاتر از کفایت و موفقیت برساند.

دوره MBA این افراد را با اصول و تکنیک‌های مدیریتی پیشرفته آشنا می‌کند، از استراتژی و بازاریابی گرفته تا مدیریت مالی و منابع انسانی.

هدف از چنین تربیتی ارتقاء قابلیت‌ها و مهارت‌ها است تا بتوانند به بهبود و پیشرفت سازمان‌ها و پروژه‌هایی که درگیر هستند، کمک کنند.

رهبران و مدیران استراتژیک کسب‌وکارها
رهبران و مدیران استراتژیک کسب‌وکارها
مدیران ارشد سازمان‌ها
مدیران ارشد سازمان‌ها
صاحبان و مدیران استارتاپ‌ها
صاحبان و مدیران استارتاپ‌ها
مشاوران و مدرسان حوزه مدیریت
مشاوران و مدرسان حوزه مدیریت
شرایط ورود به دوره MBA

دوره MBA به دنبال افرادی است که علاقه‌مند به توسعه دانش و مهارت‌های مدیریتی خود هستند، تا بتوانند در دنیای کسب و کار امروزی تاثیر مثبت بگذارند. این دوره به شما فرصت می‌دهد تا اصول کلیدی مدیریت را درک کنید، در موقعیت‌های کاری واقعی کاربردی پیدا کنید و با افرادی از پس‌زمینه‌ها و تجربیات متنوع ارتباط برقرار کنید.

رزرو وقت مشاوره