دانشگاه علامه طباطبائی برگزار کننده دوره های mba و dba

021-88857655-7

دوره MBA در یک نگاه
مدت دوره
یکسال(300ساعت)
نحوه برگزاری
حضوری و آنلاین
روز‌های برگزاری
کدA: پنجشنبه‌ها ۰۸:۳۰ الی ۱۷:۳۰
کدB: جمعه‌ها ۰۸:۳۰ الی ۱۷:۳۰
شرایط پرداخت
نقد و اقساط
گواهینامه پایان دوره
اعطای مدرک گواهینامه پایان دوره MBA از سوی مرکز آموزش‌های تخصصی آزاد و مهارت‌افزایی دانشگاه علامه طباطبایی،
مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

فهرست مطالب دوره MBA

معرفی دوره MBA دانشگاه علامه طباطبائی

در دنیای رقابتی امروز، تحولات روز افزون در حوزه های مختلف مدیریت، موجب شده تا شرکت های موفق در صنایع مختلف به دنبال کارکنان و مدیرانی، با دانش و تخصص بیشتر و عمیق‌تری باشند. یکی از راهکارهای توسعه تخصصی کارکنان، حضور در دوره MBA است.

شرکت در دوره ام بی ای موجب می‌شود تا شما در هر جایگاه شغلی، به عنوان نیرویی قوی و مؤثر در سازمان‌ شناخته شوید. دوره MBA یا همان دوره مدیریت کسب و کار (Master of Business Administration)به شما این امکان را می‌دهد که مهارت‌های لازم برای انجام بهتر امور مدیریتی و تصمیم‌گیری‌های استراتژیک  را بدست آورید و به عنوان یک متخصص در عرصه کسب و کار، در مسیر موفقیت خود و کسب و کارتان پیشرفت کنید.

این دوره در مرکز آموزش های تخصصی آزاد و مهارت افزایی دانشگاه علامه طباطبائی به گونه‌ای طراحی شده است تا کلیه مهارت‌های لازم و کاربردی را برای حل مسئله‌ها و برطرف کردن چالش‌های فعلی و تحلیل روندها و شرایط آینده در اختیار فراگیران قرار دهد.

اهداف کلی دوره MBA

از جمله دلایلی که شرکت در دوره MBA را به یک ضرورت برای تقریبا تمامی افراد بدل ساخته، می توان به موارد زیر اشاره کرد:
افزایش دانش تخصصی: دوره MBA، دانش و تخصص در حوزه های مختلف مدیریت مانند بازاریابی و فروش کالا و خدمات، مدیریت مالی کسب و کار، مدیریت استراتژیک و…را ارتقا می‌دهد و کارکنان را در برابر چالش های جدید آماده می‌کند.

شناسایی فرصت‌های جدید: دوره MBA می‌تواند توجه افراد را به فرصت‌های جدید و بالقوه در بازار جلب نموده و آن‌ها را به شناسایی و بهره‌برداری از آن‌ها ترغیب نماید.

بهبود مهارت‌های ارتباطی: در دوره  MBAافراد با  دیگر مدیران و کارآفرینان و همچنین استاتید آشنا می‌شوند و امکان شبکه‌سازی و ارتباطات بیشتر برای آنها مهیا می‌شود.

تقویت اعتماد به نفس و اطمینان کارکنان: دوره MBA می‌تواند باعث افزایش اعتماد به نفس و قابلیت اطمینان کارکنان در برابر چالش‌های متعدد و تغییرات در سازمان شود.

تحول در فرهنگ سازمانی: در صورتی که بیشتر کارکنان در دوره MBA شرکت کنند، می‌تواند به تحول در فرهنگ سازمانی کمک کند و باعث بهبود عملکرد و کیفیت کار شود.

محتوا و نقشه راه دوره MBA

دوره mba دانشگاه علامه طباطبایی طی یکسال، در قالب 300 ساعت آموزشی و در دو بخش دروس عمومی و دروس اختصاصی گرایش مورد نظر دانشپذیران به شرح زیر برگزار می‌گردد:

در این درس تلاش شده است با آموزش صحیح مفاهیمی چون؛ طراحی سازمان، الگوهای کارآمد مدیریت، سیاست های سازمانی، رهبری، تحول سازمان، نفوذ سازمانی و اصول تصمیم‌گیری برای مدیران، دانشپذیران را با اصول و مبانی اولیه‌ مدیریت به صورت علمی و عملی آشنا نماییم.

: اصول مدیریت و سازمان
اصول و مفاهیم اقتصاد :

آشنایی با نظام عرضه و تقاضا، اقتصادهای خرد و کلان، شیوه‌ی صحیح تحلیل رفتار مالی مصرف‌کنندگان همگی از جمله دانش‌های اولیه‌ای است که یک مدیر برای مدیریت درست کسب‌وکار و یا سازمان خود بدان نیازمند است. در این درس تلاش شده است که دانش ضمنی و پایه‌ای که مورد نیاز دانشپدیران است، در اختیار آنان قرار گیرد.

در این درس ابتدا تلاش می‌شود شما را بیش از پیش با ادراک انسانی و عوامل موثر بر آن و نیز خطاهای احتمالی که می‌توانند در تصمیم‌گیری‌ها اثر داشته باشند، آشنا نمائیم. پس از آن رفتارهای سازمانی را از این منظر بررسی خواهیم کرد و به بررسی شیوه‌های درست تنظیم این رفتارها، متناسب با حیطه‌ کسب‌وکار و فرهنگ های مختلف سازمانی خواهیم پرداخت.

: رفتار سازمانی
اصول و فنون مذاکره:

در این درس برآنیم تا مهارت‌هایی را به دانشپذیران منتقل کنیم که در تنظیم مذاکرات مختلف راهگشا باشد؛ مبانی مذاکره، قوانین کلی حاکم بر مذاکره، مدیریت تنش، انواع مدل‌های مذاکره، مهارت‌های ارتباطی فردی، سازمانی و بین سازمانی، تاثیرات فرهنگ و سیاست بر مذاکره، ابزارهای نوین مذاکره، نحوه تنظیم قراردها و همچنین بررسی برخی مطالعات موردی مذاکره در ایران، از جمله مواردی هستند که در این درس به آن‌ها پرداخته می‌شود.

از جمله عناوینی که ذیل این درس به دانشپذیران ارائه می‌گردد عبارتند از: مبانی و اصول بازاریابی، مدیریت بازار، بازارشناسی، تحقیقات بازار، مدیریت اطلاعات بازاریابی، بازارهای مصرفی و رفتار مصرف‌کنندگان، جایگاه‌یابی شرکت و محصول، طراحی استراتژی مشتری‌مدار، خلق ارزش، توسعه محصول یا محصولات جدید، استراتژی‌های منحنی عمر محصول و دیگر مباحث مربوط به این حوزه.

: اصول بازاریابی
مدیریت منابع انسانی:

درک صحیح و یکپارچه از دانش مدیریت منابع انسانی، به مدیران و کارکنان کمک می‌کند تا نیروهای انسانی را به صورت بهینه مدیریت کنند و عملکرد و بهره‌وری سازمان را افزایش دهند. همچنین، دانش مدیریت منابع انسانی می تواند به کارکنان کمک کند تا فرصت‌های شغلی بهتری داشته باشند و برای پیشرفت حرفه‌ای خود تلاش کنند. انتخاب، استخدام، ارزیابی عملکرد، حقوق و مزایا، تربیت و آموزش، مدیریت استعدادهای داخلی و جذب استعدادهای خارجی از جمله سرفصل های مهم این درس به شمار می‌آید.

دانشپذیران در این درس خواهند آموخت؛

موضوع ارزش آفرین در کسب و کار آن‌ها و تجارتشان چیست؟ چگونه می‌توان این ارزش را به جریان درآمدی تبدیل نمود؟ راهکارهای پایدار نگهداشتن این جریان‌های درآمدی کدام‌اند؟ همچنین در ذیل پاسخ به این پرسش‌های بنیادین، به موضوعاتی همچون؛ تحلیل بازار، برنامه‌ریزی جذب سرمایه و به‌کارگیری درآمد و اعتبار در توسعه فعالیت‌های کسب‌وکار، شیوه‌های تأمین مالی موفق، دسته‌بندی‌های موجود کسب‌وکارها، عوامل حیاتی موفقیت و شکست کسب‌وکارها و... پرداخته خواهد شد.

: مدل کسب و کار
تحول دیجیتال:

جهان کسب‌وکار، انقلاب‌های مختلفی را پشت سر گذاشته است، از انقلاب صنعتی گرفته تا پیدایش اینترنت. در دنیای دیجیتال اداره کسب‌وکار به شیوه‌های سنتی برابر با عقب افتادن از رقبای جوان‌تر است. تجربه پاندمی کرونا اهمیت این موضوع را بار دیگر به ما یادآوری کرد. در ذیل این سرفصل دانشپذیران خواهند آموخت که چگونه می‌توان فرایندهای درون‌سازمانی و برون سازمانی را به‌وسیله امکانات دیجیتالی بهبود بخشید. چگونه می‌توان به شیوه‌ای صحیح و متناسب با نوع کسب و کار و تجارت سازمان خود، برای این مهم برنامه‌ریزی کرد. همچنین افراد با جایگاه ارزشمند "اطلاعات" در عصر امروز آشنا خواهند شد.

دانشپذیران در این درس می‌آموزند که امور مالی اولیه و پایه‌ای کسب و کار خود را مدیریت کنند و نظارت مناسبی بر این بخش از کسب و کار خود داشته باشند. از مسائل پایه‌ای تا آنالیزهای مالی و نسبت‌ها و تعمیم صحیح آن‌ها در تصمیم‌گیری‌ها، آشنایی با اصطلاحات مالی و زبان متون مربوط به این حوزه، چگونگی و زمان استفاده از اصطلاحات و تکنیک‌های مالی و تجزیه‌ و تحلیل آن‌ها، تشخیص استراتژی سازمانی و اهداف مالی و استفاده از اعداد به بهترین نحو برای اتخاذ تصمیمات آگاهانه و ... از جمله عناوینی هستند که در این درس به دانشپذیران این دوره ارائه می‌گردد.

: مهارت‌های مالی برای مدیران غیر مالی

گرایش مدیریت پروژه

گرایش مدیریت مالی

گرایش مدیریت بازاریابی

سرفصل‌های پایه دوره MBA
سرفصل‌های عمومی
ساعات
اصول مدیریت و سازمان
20
اصول و مفاهیم اقتصاد
20
رفتار سازمانی
20
اصول و فنون مذاکره
20
سرفصل‌های اصلی دوره MBA
سرفصل‌های عمومی
ساعات
اصول بازاریابی
24
تحول دیجیتال
20
مهارت مالی برای مدیران غیرمالی
24
مدیریت منابع انسانی
20
مدل کسب‌وکار
16
کارگاه و سمینار
16
دروس پایه دوره MBA
اصول مدیریت و سازمان (Principles of Organization and Management)

در این درس آشنایی اولیه با اصول و مبانی مدیریت صورت می‌گیرد که از جمله آن می‌توان به قدرت و سیاست، رهبری، اصول تصمیم‌گیری برای مدیران، نفوذ سازمانی، طراحی سازمان و آشنایی با تحول سازمانی اشاره کرد. فارغ از جنبه‌های تئوری آشنایی با روش‌های به کار گرفته شده توسط مدیران و سازمان‌های موفق نیز از دیگر جنبه‌های این درس است. اصول فراگیر و قابل‌تعمیمی که یادگرفتن آن به‌صورت غیرآموزشی نیاز به سال‌ها تجربه دارد.

اصول و مفاهیم اقتصاد (of Economics Principles)
 1. هدف از این درس آَشنایی با مفاهیم مختلف اقتصادی اعم از خرد و کلان است. در این درس یاد می‌گیرید که:

  نظام‌های مختلف اقتصادی چیست؟

  قانون عرضه و تقاضا چگونه بر بازار تأثیر می‌گذارد؟

  رفتارهای مالی مصرف‌کنندگان چگونه تحلیل می‌شود؟

  مفاهیمی چون مطلوبیت و کشش چگونه در بازارهای مختلف ارزیابی می‌شوند؟

  این درس می‌تواند راهگشای فهم وضعیت اقتصادی موجود ایران و جهان باشد تا سازمان‌ها و شرکت‌های تحت اختیار مدیران، کم‌ترین آسیب ممکن را از شرایط اقتصادی ببینند و بتوانند بیشترین سود ممکن را در این محیط پیچیده و تغییرپذیر نصیب شرکت و سازمان خود کنند.

رفتار سازمانی (Organizational Behavior)

این درس در سه سطح فردی، گروهی و سازمانی به چرایی و علت نمود هر رفتار می‌پردازد. ابتدا با ادراک انسانی و عوامل مؤثر بر آن و خطاهای احتمالی آن که بر حوزه‌های مختلف شرکت یا سازمان تأثیر می‌گذارد (استخدام، ارزیابی عملکرد، جبران خدمات، مسئولیت و…) آشنا شده و سپس با تفاوت‌های فردی، فرایند یادگیری، فرایند اصلاح رفتار و هدف‌گذاری آشنا می‌شویم. از جمله ابعاد مهم دیگر این درس می‌توان به نحوه انگیزش و مدل‌های مختلف آن و کاربردهایش در سازمان اشاره کرد. رهبری، ارتباطات و حل تعارض نیز از دیگر عناوین حوزه‌های مورد بررسی خواهد بود.

اصول و فنون مذاکره (Principles and Techniques of Negotiation)

دنیای امروز دنیای ارتباطات است. چه در سازمان چه خارج از سازمان و چه در سطح بین‌الملل ما مجبور به مذاکره‌ایم. اما همیشه این ابزارهای سخت نیستند که شرایط مذاکره را تعیین می‌کنند. یکی از ابزارهای مذاکره که نقش بسزایی در تعین نتیجه دارد دانش مذاکره است. در این درس شما با مبانی مذاکره، قوانین کلی حاکم بر آن، مدیریت تنش، انواع مدل‌های مذاکره، مهارت‌های ارتباطی فردی، سازمانی و بین سازمانی، تأثیرات فرهنگ و سیاست بر مذاکره، ابزارهای نوین مذاکره و مروری بر برخی مطالعات موردی مذاکره در ایران آشنا می‌شود. همچنین بررسی نحوه تنظیم قراردادها نیز از جمله اهداف اصلی این درس می‌باشد.

دروس اصلی دوره MBA
اصول بازاریابی (Principles of Marketing)

برای افزایش سود شرکت‌ها روش‌های گوناگونی پیشنهاد می‌شود از پیداکردن بازار جدید، حذف یا ادغام رقبا و غیره، اما احتمالاً بتوانید حدس بزنید کدام راه‌حل از میان سایر راه‌حل‌ها، کم‌هزینه‌تر است و ریسک کم‌تری را به شرکت یا سازمان شما تحمیل می‌کند، از مهم‌ترین عناوینی که ذیل این درس خواهید آموخت می‌توان به مبانی و اصول بازاریابی و مدیریت بازار، بازارشناسی، تحقیقات بازار، مدیریت اطلاعات بازاریابی، بازارهای مصرفی و رفتار خرید مصرف‌کننده، تقسیم بازار و انتخاب بازار هدف، جایگاه‌یابی شرکت و محصول، طراحی استراتژی مشتری‌مدار، ارزش، توسعه محصول جدید و استراتژی‌های منحنی عمر محصول و… اشاره کرد.

مدیریت منابع انسانی (Human Resources Management)
 1. امروزه دارایی شرکت‌ها به ترازنامه مالی آن‌ها در انتهای سال محدود نمی‌شود. کارکنان مستقیم و غیرمستقیم و حتی مشتریان شرکت نیز از جمله منابع سازمان هستند. در این درس بیشتر با مدیریت کارکنان شرکت آشنا خواهیم شد. می‌آموزیم که:

  چرا جایگاهی که سابقاً به‌عنوان امور اداری شناخته می‌شد دیگر جوابگوی نیازهای سازمان نیست؟

  نقش‌های نوین مدیریت منابع انسانی و چالش‌های منابع انسانی در هزاره جدید چیست؟

  مدیریت استراتژیک منابع انسانی چگونه است؟

  تحلیل مشاغل چگونه انجام می‌شود و انواع مدل‌های آن چیست؟

  چه نکات کلیدی در مصاحبه‌های شغلی باید رعایت شود؟

  آزمون‌های شخصیت پرسنل چیست؟

  جامعه‌پذیری کارکنان چگونه صورت می‌پذیرد؟

  و در نهایت با برخی قوانین این حوزه و مدیریت مسیر پیشرفت شغلی و سیستم جانشین‌پروری آشنا خواهیم شد.

مدل کسب‌وکار (Business Model)

در این درس خواهید آموخت در کسب‌وکار شما چه چیزی ارزش‌آفرین است؟ چگونه این ارزش به جریان درآمد تبدیل می‌شود؟ و چگونه می‌توان این جریان را پایدار نگه داشت؟ در ذیل این مبحث مروری بر تحلیل بازار، برنامه‌ریزی جذب سرمایه و به‌کارگیری درآمد و اعتبار در توسعه فعالیت‌های کسب‌وکار، شیوه‌های تأمین مالی موفق، دسته‌بندی‌های موجود کسب‌وکارها، تفاوت‌های کسب‌وکار خدماتی و تولیدی، عوامل حیاتی موفقیت و شکست کسب‌وکارها و مروری بر تجربیات موفق سازمان‌ها نیز خواهیم داشت. بعد از گذراندن این درس شما خواهید توانست مدل‌های کسب‌وکار را تدوین و یا ارزیابی کنید.

تحول دیجیتال (Digital Transformation)

جهان کسب‌وکار، انقلاب‌های مختلفی را پشت سر گذاشته است، از انقلاب صنعتی گرفته تا پیدایش اینترنت. در مطالعه روند ظهور و افول کسب‌وکارهای مختلف همواره توجه شرکت‌ها و سازمان‌ها به فناوری‌های نو یکی از عوامل اصلی پایداری آن‌ها بوده است. در دنیای دیجیتال اداره کسب‌وکار به شیوه‌های سنتی برابر با عقب افتادن از رقبای جوان‌تر است. تجربه پاندمی کرونا اهمیت این موضوع را بار دیگر به ما یادآوری کرد. در ذیل این سرفصل خواهیم آموخت چگونه فرایندهای درون‌سازمانی و بیرون سازمانی را به‌وسیله امکانات دیجیتالی بهبود ببخشیم؟ چگونه برای این امر برنامه‌ریزی کنیم؟ و همچنین با ارزش‌های اطلاعات آشنا خواهیم شد

مهارت مالی برای مدیران غیرمالی (Financial Skills for Non-Financial Managers)

در این درس با اصول کلیدی مهارت‌های مالی آَشنا خواهید شد و قادر خواهید بود تا آن را در دنیای واقعی به کار ببرید. از دریچه این درس می‌توانید با حدود 9 مهارتی که یاد می‌گیرید، از مسائل پایه‌ای تا اعمال آنالیزهای مالی و نسبت‌ها در تصمیم‌گیری‌ها، گلیم خود را در مسائل مالی از آب بکشید. از جمله عناوینی که ذیل این بخش می‌آموزید می‌توان به آشنایی با اصطلاحات مالی و زبان متون مربوط به این حوزه، یادگرفتن چگونگی و زمان استفاده از اصطلاحات و تکنیک‌های مالی و تجزیه‌ و تحلیل، تشخیص استراتژی سازمانی و اهداف مالی و استفاده از اعداد به بهترین نحو برای اتخاذ تصمیمات آگاهانه اشاره کرد.

گرایش مدیریت استراتژیک

فراگیران و دانش‌پذیران گرایش استراتژی یاد می‌گیرند که به چه روشی و به چه دلیل شرکت‌ها و مجموعه‌های دولتی و خصوصی می‌توانند به عملکرد بهتر رسیده و در بازار فعلی رقابتی‌تر عمل کنند. همچنین در مدت برگزاری دوره، فراگیران یاد می‌گیرند که چگونه از آموزه‌های مدیریت استراتژیک برای مجموعه‌های خود استفاده کنند. تسلط بر مباحث مدیریت استراتژیک و اطلاع و آگاهی از دانش روز در این زمینه و تجزیه و تحلیل روش‌های تفکر استراتژیک و دستور‌العمل‌های آن، به‌کارگیری و اجرای استراتژی‌ها، ایجاد تحول اساسی در سازمان، بودجه‌بندی و کنترل درست آن، تصمیم‌گیری‌های آنی در شرایط بحرانی، چگونگی رهبری چندین کسب‌وکار با هم، چگونگی به‌کارگیری روش‌ها و تکنیک‌های مدیریتی استراتژیک در سازمان‌ها و ادارات و مجموعه‌های دولتی و خصوصی و مباحث دیگر این‌چنینی، مواردی هستند که در سرفصل‌های این گرایش وجود دارد.

سرفصل‌های تخصصی دوره MBA گرایش مدیریت استراتژیک

گرایش مدیریت استراتژیک
ساعات
تفکر استراتژیک
20
تدوین طرح توجیهی کسب‌وکار
20
مدیریت تحول سازمانی
20
اجراء و کنترل استراتژی
20
تفکر استراتژیک (Strategic Thinking)

در این درس از الگوها، فرامین و فنون تفکر استراتژیک آگاهی پیدا خواهید کرد و می‌آموزید در عمل چگونه باید پویایی‌ها و پیچیدگی‌های این تفکر را در نظر بگیرید. ذیل این سرفصل با ماهیت تفکر استراتژیک آشنا می‌شوید و سپس در سه سطح فردی، گروهی و سازمانی به دانش خود عمق می‌بخشید در نهایت در مورد بصیرت استراتژیک، قضاوت و شهود مدیریتی در تفکر استراتژیک بیشتر خواهید آموخت. تا بتوانید سازمان خود را در طول زمان و تحولات رهبری کنید.

تدوین طرح توجیهی کسب‌وکار (Feasibility Study)
 1. طرح توجیهی یا مطالعات امکان‌سنجی کسب‌وکار در واقع به این پرسش‌ها پاسخ می‌دهد که آیا ایده یا محصول یا خدمت مطرح شده ارزش ورود به بازار را دارد یا خیر؟ بهترین مسیر برای آن چیست؟ تفاوت آن با طرح کسب‌وکار یا مدل کسب‌وکار را می‌توان در مرحله بررسی آن و هدف آن دید. این طرح قبل از ورود به کار انجام و مطالبه می‌شود، درحالی‌که دو طرح دیگر ذکر شده هنگام آغاز به کار و حین کار تدوین می‌شوند. هدف این طرح امکان‌سنجی وقوع و پایداری آن است در حالی دو طرح مذکور دیگر به دنبال چگونگی انجام کار و رشد و تأمین مسیر جریان در آمد بودند. شما در این درس با تحلیل بازار، مطالعات فنی و بررسی‌های مالی و اقتصادی ذیل این درس بیشتر آشنا خواهید شد.

مدیریت تحول سازمانی (Organizational Evolution Management)

مزیت استراتژیک یک سازمان یا شرکت تجاری معمولاً نیمه‌عمر دارد و به‌مرور کم و کم‌تر می‌شود. برنامه‌ریزی استراتژیک باید سلسله تغییرها و ایده‌های جدید تضمین شده‌ای را به همراه داشته باشد تا مزیت نسبی جدیدی را برای سازمان به همراه داشته باشد در این درس خواهیم آموخت چگونه استراتژی باید بر فرایندهای اولیه و تصمیم‌ساز در مدیریت محصول، بازاریابی و مسائل مالی سیطره داشته باشد و در تک‌تک سلول‌های سازمان نفوذ کند تا تغییرات برنامه‌ریزی‌شده را به اجرا در آورد.

اجرا و کنترل استراتژیک (Strategic Implementation and Control)

هدف این درس پیاده‌سازی آنچه به‌عنوان برنامه استراتژیک سازمان تأمین شده، می‌باشد و کنترل آن با استفاده از سیستم‌های بازخورد است. در این درس خواهیم آموخت که:

مبانی جاری‌سازی و پیاده‌سازی استراتژی در سازمان چیست؟

نقشه استراتژیک چیست و سیستم‌های ارزیابی و کنترل آن چه هستند؟

بودجه‌ریزی استراتژیک چگونه است؟

همچنین با مفاهیمی چون کارت امتیاز متوازن، اصول و الگوهای کاربردی مدیریت در جاری‌سازی استراتژیک، تأثیرات فرهنگ، ساختار و سیستم‌های استراتژی بر سازمان نیز آشنا خواهیم شد و برای آشنایی بیشتر با مبحث کنترل و مدیریت عملکرد مروری بر انواع اهرم‌های کنترلی خواهیم داشت.

گرایش مدیریت بازاریابی

در این گرایش، فراگیران توانایی تسلط بر پیچیدگی‌های رفتاری و بازخوردهای مشتریان در شرایط مختلف بازار را یاد می‌گیرند. فراگیران این توانایی را به دست می‌آورند تا یک بازار فرضی را تخمین زده و میزان سوددهی معقول و مناسب آن را محاسبه کنند. گرایش بازاریابی دوره MBA نوعی نگاه با رویکردی خاص است که در آن علاوه بر ارایه محصول یا خدمت مرتبط، نیازهای مشتریان را نیز در نظر گرفته و به ایجاد سود می‌پردازد. این کار به شکلی انجام می‌گیرد که سود گروهی الزاما به ضرر ذینفعان دیگر نباشد. در این گرایش بازارهای هدف شناخته می‌شوند و بهترین بازار را برای ارایه کالا و خدمات مورد هدف‌گذاری قرار می‌دهند. در این گرایش به موضوعاتی همچون مدیریت برند، بازاریابی خدمات، ارتباطات در بازاریابی، بازاریابی بین‌المللی، تعیین نرخ و قیمت‌گذاری، رفتارهای مصرف‌کنندگان، بازاریابی بین شرکتی و مواردی از این دست پرداخته می‌شود.

سرفصل‌های تخصصی دوره MBA گرایش مدیریت بازاریابی

گرایش مدیریت بازاریابی
ساعات
استراتژی‌های بازاریابی
20
مدیریت فروش
20
مدیریت برند
20
تحقیقات بازاریابی
20
استراتژی‌های بازاریابی (Marketing Strategies)

در این درس با مباحث مربوط به منابع، محدودیت‌ها، فرصت‌ها و چالش‌های بازاریابی آشنا خواهیم شد و سپس مروری بر برنامه و تاکتیک‌های بازاریابی و تخصیص بهینه و استراتژیک منابع خواهیم کرد. در ذیل این سرفصل می‌آموزیم که معرفی برنامه بازاریابی استراتژیک چیست؟ و چه مراحل اساسی دارد؟ و یک برنامه جامع بازاریابی استراتژیک چه بخش‌هایی دارد؟ مدیریت برند در مدیریت استراتژیک چه نقشی دارد؟ سبد محصول چیست؟ ضمنا باارزش‌ها، فلسفه سازمان و تحلیل SWOT نیز آشنا می‌شویم، در مورد تکنیک آنالیز استراتژی و کاربرد آن‌ها خواهیم آموخت و تجربیاتی در مورد تخصیص منابع به دست می‌آوریم و در نهایت به‌صورت موردی برنامه استراتژیک در ایران و جهان را موردمطالعه قرار می‌دهیم.

مدیریت فروش (Sales Management)

از جمله ابزارهای مورد نیاز سازمان و شرکت‌ها، آشنایی با فروش و مدیریت فروش است. ساخت انواع روش‌ها، تکنیک‌ها، نکات و پیچیدگی‌های طراحی و مدیریت فروش و خدمات پس از آن بسیار حائز اهمیت است. در این درس با نقش فروش در فرایند بازاریابی، فروش حرفه‌ای، خدمات پس از فروش (گارانتی، وارانتی و…)، هدف‌گذاری فروش فردی، تکنیک‌های فروش تیمی، اعتبارسنجی مذاکرات فروش، بسترهای مختلف فروش (اعم از الکترونیک، بین سازمانی، درون‌سازمانی، دانش‌بنیان، خدماتی و…)، سیستم‌های انگیزشی در فروش و خدمات پس از فروش، ارزیابی و بررسی بودجه‌بندی در فروش و خدمات پس از آن و ملاحظات قانونی و… بیشتر آشنا خواهیم شد

مدیریت برند (Brand Management)

خوش‌نامی و اعتبار در بازار، سنتی است که در گذشتگان خود دیده و شنیده‌ام. دنیای جدید نیز از این موضوع بی‌بهره نیست اما، این موضوع هم مانند بسیاری دیگر از موضوعات نیاز به برنامه‌ریزی و اجرای حرفه‌ای دارد. در این درس با روش‌های نوین مدیریت برند آشنا می‌شویم، موضوعاتی که ذیل این مبحث خواهیم آموخت شامل آشنایی با مفاهیم مرتبط (سفیر برند، شخصیت برند، رفتار سازمانی مبتنی بر برند …)، اصول و مبانی شناخت ایجاد و اصلاح برند، مدیریت ارتباطات یکپارچه برند، مدل‌های مدیریت ارتباطات برند و برخی مطالعات موردی خواهد بود. همچنین مروری بر برندسازی و چالش‌ها و فرصت‌های مدیریت برند در ایران خواهیم داشت.

تحقیقات بازاریابی (Marketing Investigation)

در طول دروس گذشته به تحقیق و بررسی در بازار ذیل عناوینی اشاره شد. در این درس به شکلی مناسب به این موضوع مهم خواهیم پرداخت تا پازل بازاریابی تکمیل شود. مباحثی که در این درس خواهیم آموخت شامل روش عمومی تحقیق و تحقیق در بازاریابی، تحقیقات اولیه (مطالعات میدانی، ارزیابی خلأهای بازار)، بازاریابی کیفی (امکانات، فرصت‌ها و چالش‌ها)، روش‌های ترکیبی، تحقیقات در فضای الکترونیک، فاکتورهای موفقیت و شکست تحقیقات، روش‌های تحلیل نتایج است و همچنین مروری بر ملاحظات اخلاقی تحقیقات و آخرین تحولات تحقیقات بازاریابی و تکنولوژیک آن نیز خواهیم داشت.

گرایش مدیریت مالی و سرمایه‌گذاری

در این گرایش فراگیران با نظریه‌های مختلف سرمایه‌گذاری و مدیریت مالی و کاربردهای هر یک آشنا شده و به وسیله روش‌های نوین و کاربردی جهت توسعه سرمایه‌گذاری، قدم‌های مهمی را برای رفع مشکلات اقتصادی موجود برمی‌دارند. این گرایش به مدیریت کارامد و موثر وجوه مالی توجه دارد، به شکلی که باعث ایجاد و ثبت اهداف موثر شرکت‌ها و مجموعه‌ها می‌گردد. در این گرایش چگونگی تامین مالی، بودجه‌بندی، بررسی بدهی‌ها و منابع کوتاه‌مدت و بلند‌مدت بررسی می‌شود. فراگیران در این رشته می‌توانند از تحلیل‌های مالی به عنوان چراغ راه آینده سازمان و کسب‌و‌کارشان بهره ببرند. همچنین فراگیران گرایش مالی دوره MBA می‌توانند سیستم مالی مجموعه‌ها، صنایع و سازمان‌ها را ارزیابی کرده و تصمیمات کارامد و مهم مالی را در این عرصه بگیرند. در این گرایش، به مباحث مهمی همچون چگونگی مدیریت ریسک، مهندسی مالی، مهندسی طراحی، ارزیابی اوراق بهادار، قیمت‌گذاری مالی، بانکداری و مدیریت مالی بین‌الملل پرداخته می‌شود.

سرفصل‌های تخصصی دوره MBA گرایش مدیریت مالی و سرمایه‌گذاری

گرایش مدیریت مالی
ساعات
آشنایی با روش‌های ارزیابی طرح‌های سرمایه‌گذاری
20
آشنایی با انواع روش‌های تأمین مالی
20
مدیریت مالی شرکتی پیشرفته
20
مدیریت ریسک
20
مدیریت ریسک (Risk Management)

آشنایی با ریسک و برنامه‌ریزی برای انواع آن یکی از مباحث مهم مدیریت و به‌خصوص مدیریت مالی است. شما در این درس با فرایندهای ریسک و مدیریت ریسک در حوزه‌های مختلف آشنا خواهید شد، قادر خواهید بود در زمینه شناسایی ریسک پیش‌دستانه عمل کنید. بخشی از سرفصل‌های تعریف در ذیل این عنوان عبارت‌اند از آشنایی با ریسک و مبانی آن، مبانی مدیریت ریسک، ریسک تهدید یا فرصت؟ فرایندهای مدیریت ریسک، تکنیک‌های شناسایی ریسک و استراتژی‌های مناسب برای پاسخ به ریسک و اولویت‌بندی آن‌ها، بررسی عوامل مختلف ریسک، مدیریت ریسک و مدیریت مالی و بیمه، مدیریت ریسک در شرایط بحران و آشنایی با استانداردهای مدیریت ریسک.

آشنایی با روش‌های ارزیابی طرح‌های سرمایه‌گذاری (Familiarity with the Methods of Evaluating Investment Plans)

مدیریت سرمایه‌گذاری قبل از سرمایه‌گذاری آغاز می‌شوند. در این درس با ارزیابی ریسک، بازده و بودجه‌بندی سرمایه آشنا خواهیم شد. مدل‌های ارزیابی شرکت را خواهیم آموخت و در مورد مدل‌های مالی جریان تنزیل یافته برای مدیریت دارایی یاد می‌گیریم. از دیگر عناوین مورد بررسی در این درس آشنایی با محیط سرمایه‌گذاری و انواع دارایی‌ها و ابزارهای مالی بازار پول و سرمایه و مدل‌های مختلف بررسی آن‌ها(بررسی پرتفوی، تئوری مارکویتز و …) است. همچنین آشنایی ضمنی با اقتصادسنجی مالی نیز خواهیم داشت.

آشنایی با انواع روش‌های تأمین مالی (Familiarity with Financing Methods)

تأمین مالی امروزه اگرچه با وجود بازارهای سرمایه و نقدینگی روزافزون نباید سخت به نظر برسد اما می‌تواند به کابوس صاحبان کسب‌وکار تبدیل شود. در این درس با مدیریت این موضوع آشنا خواهید شد. از جمله عناوین ذیل این سرفصل می‌توان به آشنایی با مکانیزم‌های تأمین مالی، بازارهای مالی، صورت‌های مالی، جریان نقدی، مالیات و ارزش زمانی پول اشاره کرد. همچنین خواهیم آموخت اوراق قرضه، ارزش‌گذاری اوراق قرضه و نرخ بهره چه فرایندی دارد؟ با مفهوم هزینه سرمایه آشنا می‌شویم و در مورد ساختاربندی مالی و مستندات، استانداردهای موجود در زمینه گزارش‌دهی مالی بیشتر یاد می‌گیریم. در ادامه در طی مباحث کاربردی‌تر می‌آموزیم: کار با سرمایه‌گذاران و وام‌دهندگان، موافقت‌نامه‌ها و قراردادهای کمکی، مناقشات و دعاوی. همچنین بر مفاهیم مناقصه و مزایده، گارانتی و بیمه مروری خواهیم داشت.

مدیریت مالی شرکتی پیشرفته (Advanced Corporate Financial Management)

در مدیریت مالی شرکت‌ها در محیط واقعی شرایطی ایجاب می‌شود که کم‌تر در کتاب‌های مدیریت مالی پیش‌بینی‌ای برای آن صورت‌گرفته است. در این درس در سه یا چهار بخش به بررسی این مسئله می‌پردازیم اول چشم‌اندازهای تجربی که ممکن است در شرکت‌ها و سازمان‌های غیرمالی پیش آید را مرور خواهیم کرد و سپس در مورد تصمیم‌های تأمین مالی در بازار سرمایه و ارزش‌گذاری آن‌ها بیشتر خواهم آموخت، سپس نگاهی به مسائلی همچون تعارض، سیاست‌های مالی و جدایی کنترل و مالکیت می‌کنیم و در آخر عدم تناسب در اوراق بهادار شرکت و بازار آن را بررسی می‌کنیم.

گرایش مدیریت پروژه

در این گرایش دانشپذیران با مفاهیم مرتبط با مدیریت پروژه و مجموعه‌های پروژه‌محور آشنا می‌شوند. پروژه در واقع تلاشی است جهت ارائه خدمات، تولید محصول و یا کسب یک نتیجه خاص. مدیریت پروژه در اصل به مسیری گفته می‌شود که به موازنه اقتصادی کیفیت، زمان و هزینه دستیابی پیدا شود. دانشپذیران با یادگیری راه‌های بهینه و مناسب و به‌کارگیری ابزارهای نوین مدیریتی، می‌توانند این پروژه‌های مورد نظر را در کمترین زمان و با کمترین هزینه و به بهترین نحو انجام ‌دهند. در این گرایش به موضوعات مهمی همچون امکان‌سنجی، برنامه‌ریزی، تدارک و تامین مالی، اجرا و کنترل پروژه، مدیریت ریسک، مدیریت منابع انسانی، مدیریت کیفیت، مذاکرات و حل مسائل مرتبط با پروژه‌‌های تعریف شده، پرداخته می‌شود.

سرفصل‌های تخصصی دوره MBA گرایش مدیریت پروژه

گرایش مدیریت پروژه
ساعات
اصول مدیریت پیمان و قراردادها
20
آشنایی با نرم افزارهای پروژه
20
استاندارد دانش مدیریت پروژه PMBOK
20
مدیریت ریسک
20
اصول مدیریت پیمان و قرارداد (Principles of Managing Contracts and Agreements)

زبان قراردادها و پیمان‌های شرکت‌ها و سازمان‌ها عموماً به شکل حقوقی و غیر محاوره‌ای است. می‌توان مدیریت این بخش را به بخش حقوقی شرکت نیز واگذار کرد اما کسی که با زبان قرارداد آشناست لزوماً با مباحث مالی ناظر به قراردادها آشنا نیست و از طرفی برای شرکت‌های کوچک استفاده از بخش حقوقی هزینه نه‌چندان کمی را به آن‌ها تحمیل می‌کند؛ لذا آشنایی با این نوع قراردادها برای مدیران شرکت‌ها و به‌خصوص مدیران مالی ضروری به نظر می‌رسد. در این درس خواهید آموخت قرارداد یعنی چه و فرق آن با سایر توافق‌نامه‌ها چیست؟ شرایط اساسی صحبت حقوقی قرارداد چیست؟ شروط ضمن عقد چه چیزهایی می‌تواند باشد؟ با مبحث خسارات ناشی از عدم انجام تعهد یا تأخیر در آن و حوادث قهری و فورس ماژورها آشنا خواهید شد. ضمن آن به موارد فسخ قرارداد، بطلان و بی‌اعتباری قرارداد، حل اختلاف ناشی از قرارداد از طریق دعاوی و دعاوی قراردادی خواهیم پرداخت. برای آشنایی عملی بیشتر، نمونه‌هایی از چندین قرارداد تجاری را نیز بررسی خواهیم کرد و با انواع قراردادها نیز آشنا می‌شویم.

آشنایی با نرم‌افزارهای پروژه (Project Management Software)

در دوره روتین‌سازی و اتوماسیونی کردن فرایندهای شرکتی ضروری است از فناوری‌های اطلاعاتی به‌روز این حوزه عقب نماند. علاوه بر این آشنایی با این نرم‌افزارها علاوه‌برآن که به بهبود سرعت برنامه‌ریزی، تصمیم‌گیری و مدیریت ریسک کمک می‌کند، می‌تواند در هوشمندانه ساختن آن‌ها هم یاری‌رسان باشد.

استاندارد دانش مدیریت پروژه PMBOK (Project Management Body Of Knowledge)

همان‌طور که حقوق‌دان‌ها و حسابدارها با زبان حقوقیِ قانون‌، تبصره‌ها و ترازنامه‌ها و شاخص‌ها صحبت می‌کنند، مدیران پروژه نیز با زبانی مشترک و استاندارد صحبت می‌کنند تا چالش‌های مدیریت پروژه کاهش یابد. این دانش کمک می‌کند مدیریت یک پروژه از یک استاندارد جهانی پیروی کند. PMBOK متشکل از 6 فرایند و 9 راهنماست. برخی از عناوین اصلی که در این درس خواهید آموخت عبارت‌اند از شناخت روش‌ها، چرخه عمر پروژه، فرایندهای مدیریت، مدیریت یکپارچه پروژه. همچنین با مدیریت زمان، هزینه، ارتباطات، کیفیت، ریسک، منابع انسانی، خرید و تدارکات، تعهدات حرفه‌ای و اجتماعی و دانش پروژه نیز آشنا خواهیم شد. در صورت امکان مدیریت پروژه پیشرفته نیز در این درس مورد بررسی قرار خواهد گرفت که شامل مباحثی همچون بلوغ مدیریت پروژه، تکنیک‌های پیشرفته زمان‌بندی، لجستیک پروژه‌ها و مفاهیم جدید مدیریت پروژه خواهد بود.

مدیریت ریسک (Risk Management)

مدیریت ریسک اگرچه در مدیریت مفهومی واحد است اما در مدیریت پروژه این مفهوم معناهای جدیدی نیز می‌یابد. در ذیل این سرفصل با مدیریت ریسک، تصمیم‌گیری در شرایط عدم قطعیت و اطمینان پایین، سخن به میان خواهیم آورد و روش‌ها و ابزارهای مناسب در مواجه با آن را بررسی می‌کنیم. ارزیابی کمی و کیفی ریسک، مدیریت ریسک و تداوم کسب‌وکار (قیدها، ریسک‌ها و مشکلات)، فناوری‌های تصمیم‌گیری و مدیریت ریسک، مدیریت پیش‌فرض‌ها و تنظیمات ذهنی پروژه، مدیریت حوزه‌های مختلف ریسک(زمان، هزینه، کیفیت و منابع انسانی در پروژه‌های با ریسک بالا و عدم قطعیت و اطمینان پایین) و در صورت امکان آشنایی با نرم‌افزارهای به‌روز نیز از دیگر عناوین آموزشی این سرفصل است.

ارزشیابی پایانی دوره MBA
ارزشیابی
ساعات
سمینار پایانی
20
آزمون جامع
اصول مدیریت پیمان و قرارداد (Principles of Managing Contracts and Agreements)

زبان قراردادها و پیمان‌های شرکت‌ها و سازمان‌ها عموماً به شکل حقوقی و غیر محاوره‌ای است. می‌توان مدیریت این بخش را به بخش حقوقی شرکت نیز واگذار کرد اما کسی که با زبان قرارداد آشناست لزوماً با مباحث مالی ناظر به قراردادها آشنا نیست و از طرفی برای شرکت‌های کوچک استفاده از بخش حقوقی هزینه نه‌چندان کمی را به آن‌ها تحمیل می‌کند؛ لذا آشنایی با این نوع قراردادها برای مدیران شرکت‌ها و به‌خصوص مدیران مالی ضروری به نظر می‌رسد. در این درس خواهید آموخت قرارداد یعنی چه و فرق آن با سایر توافق‌نامه‌ها چیست؟ شرایط اساسی صحبت حقوقی قرارداد چیست؟ شروط ضمن عقد چه چیزهایی می‌تواند باشد؟ با مبحث خسارات ناشی از عدم انجام تعهد یا تأخیر در آن و حوادث قهری و فورس ماژورها آشنا خواهید شد. ضمن آن به موارد فسخ قرارداد، بطلان و بی‌اعتباری قرارداد، حل اختلاف ناشی از قرارداد از طریق دعاوی و دعاوی قراردادی خواهیم پرداخت. برای آشنایی عملی بیشتر، نمونه‌هایی از چندین قرارداد تجاری را نیز بررسی خواهیم کرد و با انواع قراردادها نیز آشنا می‌شویم.

آشنایی با نرم‌افزارهای پروژه (Project Management Software)

در دوره روتین‌سازی و اتوماسیونی کردن فرایندهای شرکتی ضروری است از فناوری‌های اطلاعاتی به‌روز این حوزه عقب نماند. علاوه بر این آشنایی با این نرم‌افزارها علاوه‌برآن که به بهبود سرعت برنامه‌ریزی، تصمیم‌گیری و مدیریت ریسک کمک می‌کند، می‌تواند در هوشمندانه ساختن آن‌ها هم یاری‌رسان باشد.

استاندارد دانش مدیریت پروژه PMBOK (Project Management Body Of Knowledge)

همان‌طور که حقوق‌دان‌ها و حسابدارها با زبان حقوقیِ قانون‌، تبصره‌ها و ترازنامه‌ها و شاخص‌ها صحبت می‌کنند، مدیران پروژه نیز با زبانی مشترک و استاندارد صحبت می‌کنند تا چالش‌های مدیریت پروژه کاهش یابد. این دانش کمک می‌کند مدیریت یک پروژه از یک استاندارد جهانی پیروی کند. PMBOK متشکل از 6 فرایند و 9 راهنماست. برخی از عناوین اصلی که در این درس خواهید آموخت عبارت‌اند از شناخت روش‌ها، چرخه عمر پروژه، فرایندهای مدیریت، مدیریت یکپارچه پروژه. همچنین با مدیریت زمان، هزینه، ارتباطات، کیفیت، ریسک، منابع انسانی، خرید و تدارکات، تعهدات حرفه‌ای و اجتماعی و دانش پروژه نیز آشنا خواهیم شد. در صورت امکان مدیریت پروژه پیشرفته نیز در این درس مورد بررسی قرار خواهد گرفت که شامل مباحثی همچون بلوغ مدیریت پروژه، تکنیک‌های پیشرفته زمان‌بندی، لجستیک پروژه‌ها و مفاهیم جدید مدیریت پروژه خواهد بود.

مدیریت ریسک (Risk Management)

مدیریت ریسک اگرچه در مدیریت مفهومی واحد است اما در مدیریت پروژه این مفهوم معناهای جدیدی نیز می‌یابد. در ذیل این سرفصل با مدیریت ریسک، تصمیم‌گیری در شرایط عدم قطعیت و اطمینان پایین، سخن به میان خواهیم آورد و روش‌ها و ابزارهای مناسب در مواجه با آن را بررسی می‌کنیم. ارزیابی کمی و کیفی ریسک، مدیریت ریسک و تداوم کسب‌وکار (قیدها، ریسک‌ها و مشکلات)، فناوری‌های تصمیم‌گیری و مدیریت ریسک، مدیریت پیش‌فرض‌ها و تنظیمات ذهنی پروژه، مدیریت حوزه‌های مختلف ریسک(زمان، هزینه، کیفیت و منابع انسانی در پروژه‌های با ریسک بالا و عدم قطعیت و اطمینان پایین) و در صورت امکان آشنایی با نرم‌افزارهای به‌روز نیز از دیگر عناوین آموزشی این سرفصل است.

نمونه گواهینامه دوره MBA
mba
مخاطبان دورهMBA
شرایط ورود به دوره MBA

برای ورود به دوره MBA داشتن شرایط زیر الزامی است: