دانشگاه علامه طباطبائی برگزار کننده دوره‌ های mba ،dba postdba و کوتاه مدت
دانشگاه علامه طباطبائی برگزار کننده دوره‌ های mba ،dba postdba و کوتاه مدت

دوره کارگاهی
بازاریابی در دوران رکود

پنجشنبه‌ها

ساعت 14 الی 18

6 جلسه

شروع دوره 18 آبان

معرفی دوره:

آغاز رکود در بازار و به خصوص ادامه‌دار شدن آن، یکی از رخدادهای رایج و نگران‌کننده در تمام بازارهاست که روی همۀ کسب و کارها، چه کسب و کارهای بزرگ و چه کسب و کارهای کوچک و متوسط تاثیر منفی می‌گذارد. این تاثیر گاهی اوقات آن قدر شدید است که باعث ورشکستگی یک کسب و کار می‌شود.

به همین دلیل، عبور موفقیت‌آمیز از بحران‌های ناشی از دوران رکود بازار، یکی از دغدغه‌های اصلی هر مدیر ارشد و به ویژه مدیران بازاریابی و فروش است. این دغدغه زمانی بیشتر می‌شود که بدانیم طبق آمارهای بین‌المللی،

76 درصد از مدیران بازاریابی و فروش با استراتژی‌های ویژه برای عبور از دوران رکود آشنا نیستند و در نتیجه نمی‌توانند کسب و کارشان را از مشکلات این دوران نجات بدهند.

در حقیقت، اشتباهی که اکثر مدیران بازاریابی و فروش مرتکب می‌شوند، این است که تصور می‌کنند با همان استراتژی‌ها و روش‌های دوران رونق و رشد بازار، می‌توانند در دوران رکود هم به موفقیت برسند و مانع ورشکستگی شرکت‌شان بشوند. اما واقعیت این است که استراتژی‌ها و روش‌هایی که از آنها در دوران رونق و رشد بازار استفاده می‌کنیم، در دوران رکود کاربرد و اثر همیشگی را ندارند.

در مقابل، عدۀ دیگری از مدیران بازاریابی و فروش مرتکب خطاهای مرگباری در دوران رکود می‌شوند و سرعت افول و مرگ کسب و کارشان را افزایش می‌دهند. برای مثال، بسیاری از مدیران بازاریابی به اشتباه تصور می‌کنند چون در دوران رکود میزان فروش کاهش می‌یابد، پس باید میزان تبلیغات‌‌شان را کاهش بدهند، در حالی که تحقیقات بین‌المللی نشان می‌دهند این کار صرفاً سرعت ورشکستگی شرکت‌ها را افزایش می‌دهد.

با در نظر گرفتن این قبیل نگرانی‌ها و خطاهای رایج، تصمیم داریم در این دوره با استراتژی‌های اصلی بازاریابی و فروش در دوران رکود آشنا شویم تا بتوانیم با کمک آنها، نه تنها کسب و کارمان را از این شرایط سخت به سلامت عبور بدهیم بلکه از فرصت‌های موجود برای رشد کسب و کارمان هم استفاده کنیم.

مخاطبان دوره:

کارآفرینان و نوآفرینان
کارآفرینان و نوآفرینان
مالکان کسب و کارهای کوچک
مالکان کسب و کارهای کوچک
ezgif.com gif maker 1
مدیران بازاریابی و فروش
کارآفرینان و نوآفرینان
مشاوران بازاریابی و فروش

مهم‌ترین دستاوردهای این دوره برای مشارکت‌کنندگان عبارتند از:

سپری کردن موفقیت‌آمیز دوران رکود

دوران رکود، شرایط خاص خودش را دارد که موفقیت در آن با موفقیت در زمان‌های عادی یا در زمان‌هایی که بازار در حال رشد و رونق است، کاملاً متفاوت است. به همین دلیل، هدف اصلی این دوره پاسخ به این سوال مهم است که چگونه می‌توانیم در دوران رکود به اهداف‌مان دست پیدا کنیم؟

جلوگیری از ورشکستگی احتمالی شرکت در دوران رکود

دوران رکود، به ویژه اگر رکود ادامه‌دار و شدید باشد، باعث ورشکستگی بسیاری از شرکت‌ها می‌شود. از این‌رو، هدف اصلی هر شرکتی در دوران رکود، فرار از ورشکستگی و حفظ بقای شرکت است.

جلوگیری از کاهش شدید فروش و سودآوری شرکت در دوران رکود

دوران رکود دورانی است که فروش و در نتیجه سودآوری اکثر شرکت‌ها به شدت کاهش می‌یابد. با این حال، تجربۀ شرکت‌های حرفه‌ای نشان می‌دهد که می‌توانیم با کمک یک سری استراتژی‌های خاص، جلوی کاهش شدید فروش و سودآوری شرکت‌مان را بگیریم.

یافتن فرصت‌های جدید برای رشد کسب و کار شرکت در دوران رکود

برخلاف تصورات رایج، دوران رکود صرفاً یک دوران پر از چالش و سختی نیست، بلکه به دلیل تغییر عادات مصرفی مشتریان، فرصت‌های جدیدی در دوران رکود ظاهر می‌شوند. ویژگی خاص این فرصت‌ها آن است که کشف آنها نیازمند مهارت‌های ویژه‌ای است که می‌خواهیم در این دوره با آنها آشنا شویم.

حفظ عملکرد و روحیه تیم‌های بازاریابی و فروش در دوران رکود

سخت‌تر شدن مشتری‌یابی و حفظ مشتریان در کنار کاهش فروش شرکت و اشتباهات رایج در شرکت‌ها مثل کاهش بودجه‌های بازاریابی و فروش، لطمۀ شدیدی به عملکرد و روحیۀ تیم‌های بازاریابی و فروش می‌زند. به همین دلیل، آشنایی با شیوه‌های حفظ روحیۀ شرکت در دوران رکود، یکی از مهم‌ترین دستاوردهای این دورۀ آموزشی است.

محتوا و نقشه راه دوره بازاریابی در رکود

پیش‌بینی درست و دقیق زمان شروع رکود بازار

بدون شک، شرکتی که بتواند زمان دقیق شروع رکود بازار را زودتر از رقبایش پیش‌بینی کند، بهتر می‌تواند خودش را برای شرایط سخت دوران رکود آماده کند. به همین دلیل، اولین گام در بازاریابی در دوران رکود، آشنایی با تکنیک‌ها و روش‌های پیش‌بینی زمان آغاز رکود در بازار است.

فرصت‌ها و چالش‌های دوران رکود بازار

دوران رکود، فرصت‌ها و چالش‌های خاص خودش را دارد که آشنایی با آنها به ما کمک می‌کند استراتژی‌های خاصی را برای بهره‌مندی از فرصت‌ها و کاهش اثرات چالش‌ها بر شرکت‌مان طراحی کنیم. از این‌رو، شناسایی فرصت‌ها و چالش‌های اصلی دوران رکود، گام دوم در بازاریابی در دوران رکود بازار است.

انتخاب استراتژی اصلی کسب و کار در دوران رکود

به طور کلی، شرکت‌ها برای بازاریابی موفق در دوران رکود یکی از این سه استراتژی را به عنوان استراتژی اصلی کسب و کارشان انتخاب می‌کنند: استراتژی زنده ماندن، استراتژی بهره‌برداری و استراتژی رشد جهشی. بر همین اساس، در سومین گام از فرایند بازاریابی در دوران رکود باید استراتژی اصلی کسب و کارمان در شرایط رکود بازار را انتخاب کنیم. 

طراحی استراتژی‌های بازاریابی و تبلیغات در رکود

در گام چهارم از فرایند بازاریابی در دوران رکود باید با توجه به استراتژی اصلی کسب و کارمان، استراتژی‌های بازاریابی، تبلیغات و برندینگ‌ مخصوص شرایط رکود بازار را طراحی کنیم.

طراحی استراتژی‌های فروش مخصوص دوران رکود

پس از طراحی استراتژی‌های بازاریابی، تبلیغات و برندینگ، در گام پنجم از فرایند بازاریابی در دوران رکود، استراتژی‌های فروش در دوران رکود را طراحی می‌کنیم.

خطاهای رایج شرکت‌ها در دوران رکود و چگونگی جلوگیری از بروز این خطاها

بسیاری از شرکت‌ها در دوران رکود خطاهای مرگباری را مرتکب می‌شوند که بقای‌شان در بازار را به شدت به خطر می‌اندازد. به همین دلیل، در ششمین گام از فرایند بازاریابی در دوران رکود با این قبیل خطاها و روش‌های جلوگیری از بروز این خطاها در کسب و کارمان آشنا می‌شویم.

چگونگی منطبق کردن ابعاد گوناگون یک کسب و کار با شرایط خاص دوران رکود

یکی از دلایل اصلی ورشکستگی شرکت‌ها در دوران رکود این است که نمی‌توانند کسب و کارشان را با شرایط خاص دوران رکود تطبیق بدهند. از این‌رو، در آخرین گام از فرایند بازاریابی در دوران رکود به این سوال مهم پاسخ می‌دهیم که چگونه می‌توانیم ساختار سازمانی، فرهنگ سازمانی و سایر ابعاد کسب و کارمان را با شرایط رکود تطبیق بدهیم؟

نگاهی به دوره بازاریابی در دوران رکود
مدرس
دکتر مهدی امیر جعفری
مدت دوره
6 جلسه
روزهای برگزاری
پنجشنبه‌ها ساعت 14 الی 18
شروع دوره
18 آبان ماه
نحوه برگزاری
حضوری و آنلاین
گواهینامه دوره
از مرکز آموزش‌های تخصصی آزاد دانشگاه علامه طباطبائی
محل برگزاری
مرکز آموزش‌های تخصصی آزاد و مهارت‌افزائی دانشگاه علامه طباطبائی و پخش آنلاین در پنل کاربری اختصاصی

ویژگی‌های منحصر به فرد پخش آنلاین ما:

برای سرمایه‌گزاری، شبکه‌سازی و حضور در بین برترین‌ها
در این دوره به صورت حضوری کلیک کنید.

3،792،000 تومان

اگر از ما دور هستید و زمان کافی برای رسیدن به دوره را ندارید
می توانید به صورت آنلاین در کنار ما باشید.

3،600،000 تومان

سوالات متداول

آیا ویدئوی ضبط شده کلاس در اختیار دانشپذیران قرار می‌گیرد؟

بله، ویدئوی ضبط شده کلاس به همراه دیگر فایل‌های کلاسی، 48 ساعت پس از اتمام هر جلسه، در اختیار شرکت‌کنندگان دوره قرار می‌گیرد.

آیا این دوره گواهینامه دارد؟

بله، در پایان دوره گواهینامه معتبر از دانشگاه علامه طباطبائی دریافت خواهید کرد.

آیا کسانی که به صورت حضوری ثبت نام کرده اند، امکان شرکت در دوره را به صورت آنلاین نیز دارند؟

بله، دانشپذیرانی که دوره را به صورت حضوری ثبت‌نام کرده‌اند، امکان شرکت در دوره به صورت آنلاین را نیز دارند.

چه تفاوتی میان نحوه شرکت در دوره به صورت حضوری و آنلاین وجود دارد؟

از نظر دسترسی جامع به محتوای ارائه شده در کلاس، امکان ارتباط با مدرس و اعضای حاضر در کلاس و دیگر امکانات آموزشی، هیچ تفاوتی بین شرکت در کلاس به صورت حضوری و آنلاین وجود ندارد و صرفا بسته به نیاز و سهولت دسترسی به کلاس، می‌توانید نوع استفاده از دوره را انتخاب نمایید.

5 پاسخ

  1. باسلام وعرض ادب واحترام ازکلاسهای دوره قبل وسیستم اطلاع رسانی وروش وصل به ملاس ها ودانش پذیرها واساتیدمجرب کمال رضایت رادارم وبهره بردم ازمدیریت محترم وکارشناسان مجرب که کاملا فرهنگی بودندواستاد علم واخلاق کمال تشکررادارم

  2. با سلام
    با تشکر از راهنمایی و مشاوره مفید و موثر شما
    و
    همینطور کمال تشکر از تمامی اساتید محترم دانشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *