دانشگاه علامه طباطبائی برگزار کننده دوره های mba و dba

021-88857655-7

محتوا دوره MBA یکساله

در مرکز آموزش‌های کاربردی دانشگاه علامه طباطبایی، دوره MBA در 8 گرایش به شرح زیر برگزار می‌گردد:

گرایش مدیریت پروژه

گرایش مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی

گرایش مدیریت تولید، عملیات و زنجیره تامین

گرایش مدیریت کارآفرینی و استارتاپ

گرایش مدیریت بازاریابی

گرایش مدیریت مالی و سرمایه‌گذاری

گرایش مدیریت منابع انسانی

برای افزایش پویایی و اثربخشی این دوره‌ها و بهره‌گیری از به‌روزترین ساختارهای حرفه‌ای و آموزشی، سر‌فصل‌ها و منابع دوره از معتبرترین دانشگاه‌ها و مراکز علمی بین‌المللی انتخاب شده است و در عین حال، سعی شده است و با اقتضائات شرایط فعلی کشور منطبق گردد.  

سرفصل‌های عمومی دوره MBA

سرفصل‌های عمومی
ساعات
اقتصاد برای مدیران
20
حسابداری و مدیریت مالی بنگاه‌ها
24
مبانی سازمان
20
رفتار سازمانی
20
مدیریت منابع انسانی
20
مدل کسب و کار
16
سرفصل‌های عمومی
ساعات
اصول بازاریابی
24
تجارت الکترونیک
16
مدیریت استراتژیک
20
اصول و فنون مذاکره
20
کارگاه و سمینار
4

گرایش مدیریت استراتژیک

فراگیران و دانش‌پذیران گرایش استراتژی یاد می‌گیرند که به چه روشی و به چه دلیل شرکت‌ها و مجموعه‌های دولتی و خصوصی می‌توانند به عملکرد بهتر رسیده و در بازار فعلی رقابتی‌تر عمل کنند. همچنین در مدت برگزاری دوره، فراگیران یاد می‌گیرند که چگونه از آموزه‌های مدیریت استراتژیک برای مجموعه‌های خود استفاده کنند. تسلط بر مباحث مدیریت استراتژیک و اطلاع و آگاهی از دانش روز در این زمینه و تجزیه و تحلیل روش‌های تفکر استراتژیک و دستور‌العمل‌های آن، به‌کارگیری و اجرای استراتژی‌ها، ایجاد تحول اساسی در سازمان، بودجه‌بندی و کنترل درست آن، تصمیم‌گیری‌های آنی در شرایط بحرانی، چگونگی رهبری چندین کسب‌وکار با هم، چگونگی به‌کارگیری روش‌ها و تکنیک‌های مدیریتی استراتژیک در سازمان‌ها و ادارات و مجموعه‌های دولتی و خصوصی و مباحث دیگر این‌چنینی، مواردی هستند که در سرفصل‌های این گرایش وجود دارد.

سرفصل‌های تخصصی دوره MBA گرایش مدیریت استراتژیک

گرایش مدیریت استراتژیک
ساعات
تفکر استراتژیک
24
تدوین طرح کسب و کار
20
مدیریت تحول سازمانی
24
اجراء و کنترل استراتژی
28

گرایش مدیریت بازاریابی

در این گرایش، فراگیران توانایی تسلط بر پیچیدگی‌های رفتاری و بازخوردهای مشتریان در شرایط مختلف بازار را یاد می‌گیرند. فراگیران این توانایی را به دست می‌آورند تا یک بازار فرضی را تخمین زده و میزان سوددهی معقول و مناسب آن را محاسبه کنند. گرایش بازاریابی دوره MBA نوعی نگاه با رویکردی خاص است که در آن علاوه بر ارایه محصول یا خدمت مرتبط، نیازهای مشتریان را نیز در نظر گرفته و به ایجاد سود می‌پردازد. این کار به شکلی انجام می‌گیرد که سود گروهی الزاما به ضرر ذینفعان دیگر نباشد. در این گرایش بازارهای هدف شناخته می‌شوند و بهترین بازار را برای ارایه کالا و خدمات مورد هدف‌گذاری قرار می‌دهند. در این گرایش به موضوعاتی همچون مدیریت برند، بازاریابی خدمات، ارتباطات در بازاریابی، بازاریابی بین‌المللی، تعیین نرخ و قیمت‌گذاری، رفتارهای مصرف‌کنندگان، بازاریابی بین شرکتی و مواردی از این دست پرداخته می‌شود.

سرفصل‌های تخصصی دوره MBA گرایش مدیریت بازاریابی

گرایش مدیریت بازاریابی
ساعات
استراتژی‌های بازاریابی
24
مدیریت فروش
24
مدیریت برند
24
تحقیقات بازاریابی
24

گرایش مدیریت مالی و سرمایه‌گذاری

در این گرایش فراگیران با نظریه‌های مختلف سرمایه‌گذاری و مدیریت مالی و کاربردهای هر یک آشنا شده و به وسیله روش‌های نوین و کاربردی جهت توسعه سرمایه‌گذاری، قدم‌های مهمی را برای رفع مشکلات اقتصادی موجود برمی‌دارند. این گرایش به مدیریت کارامد و موثر وجوه مالی توجه دارد، به شکلی که باعث ایجاد و ثبت اهداف موثر شرکت‌ها و مجموعه‌ها می‌گردد. در این گرایش چگونگی تامین مالی، بودجه‌بندی، بررسی بدهی‌ها و منابع کوتاه‌مدت و بلند‌مدت بررسی می‌شود. فراگیران در این رشته می‌توانند از تحلیل‌های مالی به عنوان چراغ راه آینده سازمان و کسب‌و‌کارشان بهره ببرند. همچنین فراگیران گرایش مالی دوره MBA می‌توانند سیستم مالی مجموعه‌ها، صنایع و سازمان‌ها را ارزیابی کرده و تصمیمات کارامد و مهم مالی را در این عرصه بگیرند. در این گرایش، به مباحث مهمی همچون چگونگی مدیریت ریسک، مهندسی مالی، مهندسی طراحی، ارزیابی اوراق بهادار، قیمت‌گذاری مالی، بانکداری و مدیریت مالی بین‌الملل پرداخته می‌شود.

سرفصل‌های تخصصی دوره MBA گرایش مدیریت مالی و سرمایه‌گذاری

گرایش مدیریت مالی
ساعات
مدیریت سرمایه‌گذاری و ریسک
24
ارزش‌گذاری بنگاه‌های اقتصادی
24
آشنایی با تامین مالی از طریق بورس
24
مدیریت مالی شرکتی پیشرفته
24

گرایش مدیریت منابع انسانی

همان طور که می‌دانید، منابع انسانی در هر مجموعه و سازمانی جزو ارکان اصلی و به نوعی قلب آن مجموعه می‌باشد. به همین دلیل شناخت افراد و آشنایی با رفتارهای مختلف آنها در جهت مدیریت کارامد بسیار مهم و ضروری است. این گرایش از دوره MBA جهت افزایش قابلیت‌های مجموعه و انطباق با شرایط پیرامونی و انعطاف‌پذیری در برابر تغییرات محیطی است. فراگیران در این گرایش می‌توانند کمک زیادی به افزایش کارایی و بهره‌وری مجموعه‌ها و سازمان‌ها کنند و برای آنها بسیار مفید واقع شوند. دستیابی به این اهداف، با ایجاد روابط حسنه با افراد و افزایش ارزش افزوده برای ذینفعان همراه خواهد بود. این بخش در مدیریت کسب‌و‌کار می‌تواند تعاملات فردی و گروهی در مجموعه و سازمان را با ایجاد شرایط پایدار طوری شکل دهد که کارایی هر دو طرف را تضمین کند. در این گرایش فراگیران به موضوعاتی همچون علوم رفتاری، روان‌شناسی، استعدایابی، آشنایی با سازمان‌های یادگیرنده، حقوق و دستمزد فردی، تعامل در سازمان، تقویت گروه‌های کاری، رفتار سازمانی، توسعه فرهنگی و شغلی و بهبود سازمانی تسلط پیدا می‌کنند.

سرفصل‌های تخصصی دوره MBA گرایش مدیریت منابع انسانی

گرایش مدیریت منابع انسانی
ساعات
رفتار سازمانی پیشرفته
24
منابع انسانی پیشرفته
24
مدیریت دانش سازمانی
24
رهبری سازمانی
24

گرایش مدیریت پروژه

در این گرایش دانشپذیران با مفاهیم مرتبط با مدیریت پروژه و مجموعه‌های پروژه‌محور آشنا می‌شوند. پروژه در واقع تلاشی است جهت ارایه خدمات، تولید محصول و یا کسب یک نتیجه خاص. مدیریت پروژه در اصل به مسیری گفته می‌شود که به موازنه اقتصادی کیفیت، زمان و هزینه دستیابی پیدا شود. دانشپذیران با یادگیری راه‌های بهینه و مناسب و به‌کارگیری ابزارهای نوین مدیریتی، می‌توانند این پروژه‌های مورد نظر را در کمترین زمان و با کمترین هزینه و به بهترین نحو انجام ‌دهند. در این گرایش به موضوعات مهمی همچون امکان‌سنجی، برنامه‌ریزی، تدارک و تامین مالی، اجرا و کنترل پروژه، مدیریت ریسک، مدیریت منابع انسانی، مدیریت کیفیت، مذاکرات و حل مسائل مرتبط با پروژه‌‌های تعریف شده، پرداخته می‌شود.

سرفصل‌های تخصصی دوره MBA گرایش مدیریت پروژه

گرایش مدیریت پروژه
ساعات
اصول مدیریت پیمان و قراردادها
24
آشنایی با نرم افزارهای پروژه
24
استاندارد دانش مدیریت پروژه PMBOK
32
مهندسی ارزش
16

گرایش مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی

در این گرایش از دوره MBA، دانشپذیران با مفاهیم سیستم‌های اطلاعاتی و فناروی اطلاعات آشنایی می‌شوند. این گرایش به مدیریت سیستم‌ها، پشتیبانی از آنها، پیاده‌سازی، طراحی، توسعه و به طور کلی مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی می‌پردازد. در جهان امروزی به علت پیشرفت و توسعه روزافزون تکنولوژی، ضرورت و اهمیت فناوری اطلاعات در کسب‌و‌کارها به روشنی مشهود است. استفاده از مزیت‌های رقابتی و کارایی بهتر در محیطی پویا و تعاملی و قابل رقابت، نیازمند آگاهی و تسلط بر مباحث مرتبط با فناوری اطلاعات و تبلیغات پیرامون آن است. در این گرایش به مباحث مربوط به تولید اطلاعات باکیفیت و مناسب در کمترین زمان و افزایش توان مدیریتی در این رابطه، اجرای پروژه‌های مربوط به مباحث فناوری اطلاعات و ارایه راه‌های نوین برای ارتقا کسب‌وکار و تحقیق و بررسی پیرامون نقش فناوری اطلاعات در آن مجموعه پرداخته می‌شود.

سرفصل‌های تخصصی دوره MBA گرایش مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی

گرایش مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی
ساعات
اصول تجارت الکترونیکی
24
تجزیه و تحلیل و طراحی سیستم های اطلاعاتی
24
مدیریت تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات
24
مدیریت روابط با مشتری
24

گرایش مدیریت تولید، عملیات و زنجیره تامین

هدف از این گرایش، آشنایی با مسائل مدیریتی در زمینه زنجیره تامین، ایجاد توانایی بررسی و تجزیه و تحلیل در رابطه با زنجیره تامین و برنامه‌ریزی عملیاتی، طراحی و منطبق کردن تمامی نیازهای مشتریان خدمات و محصولات در یک مجموعه یا سازمان می‌باشد. در مسیر این اهداف، قوانین و دستورالعمل‌های همسو با سطح کلان و خرد را باید به کار گرفت. به همین دلیل در این گرایش مباحثی مانند طراحی و تحلیل سیستم‌های تولید، مدیریت زنجیره تامین، ارتباط با تامین‌کنندگان و مدیریت ریسک، مدیریت موجودی انبار و مباحثی از این دست وجود دارد.

سرفصل‌های تخصصی دوره MBA گرایش مدیریت تولید، عملیات و زنجیره تامین

گرایش مدیریت تولید، عملیات و زنجیره تامین
ساعات
برنامه‌ریزی و کنترل تولید و موجودی‌ها
24
مدیریت زنجیره تامین و توزیع کالا و خدمات
24
مدیریت کیفیت و بهره‌وری
24
مدیریت انتقال تکنولوژی
24

گرایش مدیریت کارآفرینی و استارتاپ

موضوع اصلی در این گرایش، ایجاد و خلق ارزش‌های افزوده، با توجه به موقعیت‌های موجود و ایجاد کسب‌و‌کارهای نوین و کارآفرینی می‌باشد. شایان ذکر است که افراد کارآفرین برای ثبت موقعیت‌های جدید و ویژه، موارد مورد نیاز خود را فراهم می‌کنند. آنها با استفاده از قدرت تصمیم‌گیری، توانمندی‌ها و همچنین استعدادهای شخصی، ایده‌ها و دیدگاه‌های خود را به شکل یک کسب و کار جدید به فعلیت تبدیل می‌کنند. اهمیت کارآفرینی آنقدر مهم است که کشورهای توسعه یافته یا در حال توسعه از آن با عنوان موتور توسعه اقتصادی نام می‌برند. در این گرایش، به موضوعات متنوعی از جمله شرایط مورد نیاز برای کارآفرینی، بررسی فرصت‌هایی برای کارآفرینی، تحقیقات و مطالعات مرتبط با ایجاد کارآفرینی و مسائلی از این دست، پرداخته می‌شود.

سرفصل‌های تخصصی دوره MBA گرایش مدیریت کارآفرینی و استارتاپ

گرایش مدیریت کارآفرینی و استارتاپ
ساعات
نظریه‌های کارآفرینی
24
تحلیل محیط کسب‌و‌کار
24
مدیریت توسعه محصول وخدمات
24
مدیریت زنجیره تأمین
24